Закон за ДДС – история и развитие

Съвместния директор на френската данъчна служба, е един от първите, който е въвел ДДС в употреба на 10 април 1954 г., въпреки че германския индустриалец д-р Вилхелм фон Сименс предложил идеята оше през 1918 г. Първоначално данъкът е бил насочен към големи предприятия, но е удължен с течение на времето, така че да се включат всички бизнес сектори. Във Франция данъкът върху добавената стойност е най-важният източник на държавното финансиране, което представлява почти 50% от държавните приходи.

Крайните-потребители на продуктите и услугите не могат да възстановят ДДС върху покупките, но фирмите са в състояние да възстановят ДДС на продукти и услуги, които те купуват за допълнителни стоки или услуги, които ще бъдат продадени още във веригата на доставки или директно на крайния потребител. По този начин, общият данък, начислен на всеки етап в икономическата верига на доставките е постоянна част от стойността, добавена от бизнеса на своите продукти, и по-голямата част от разходите по събирането на данъка е за сметка на бизнеса, а не от държавата.

Данък добавена стойност са били въведени, защото те създават по-силни стимули да се събират, отколкото данъка върху продажбите. И двата вида на данък върху потреблението целят да създадат стимул от крайните потребители да не се избегне или да се отклони данъка, но данъкът върху продажбите предлага на купувача механизъм за избягване или осуетяване на данъчните - убеждава продавача, че купувачът не е наистина крайния потребител, и следователно продавачът не се изисква от закона да го събере.

Тежестта на определяне на това дали мотивацията на купувача е да консумира или да препродаде на продавача, но продавачът не разполага с пряк икономически стимул да го събере. ДДС подходът дава на продавачите пряк финансов дял в събирането на данъка и елиминира проблемните решения от страна на продавача за това дали купувачът е или не е краен потребител.

Стандартният начин за осъществяване на Данък добавена стойност се състои в предполагане,че бизнес дължи някаква фракция на цената на продукта, минус всички данъци, плащани преди това върху стоките.

Ежегодно се правят промени в този закон, а също и тясно свързаните с него, и е добре да ги прегледате в ЗДДС 2012, а както и КСО 2012 и Кодекс на труда за 2012.